Fulltextové vyhledávání

web - úvodní foto.png

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28
Osobnostní a komunikační rozvoj prostřednictvím příběhů
29 30 1 2
Už víme, jak se vaří sirob
KSP - výlet do Mžan
3
4
7P z PPUČ pro MŠ/ZŠ aneb „Jak zaměřit učení dětí ve škole na základní gramotnosti
5 6 7
Představení projektu Hmyz-včela medonosná
8 9 10
11 12 13
Den učitelů
14 15
Krajská konference k podpoře nadaných dětí a žáků v mateřských a základních školách
16 17
18 19
11. setkání PS F
20
Seminář Práce s chybou
21
Exkurze pro knihovníky do městské a galerijní knihovny v Novém Městě na Moravě
22
Exkurze pro knihovníky do městské a galerijní knihovny v Novém Městě na Moravě
23
Sousedské setkání ve Lhotě pod Libčany - 23. 10. 2021
24
25 26 27 28 29 30 31
Drobečková navigace

Úvod > Projekty > O krok napřed > Projekt O krok napřed připravil děti z Dětského domova v Nechanicích na skutečný život

Projekt O krok napřed připravil děti z Dětského domova v Nechanicích na skutečný životPomoc, podpořit a být o krok napřed. Stejně tak se jmenuje i projekt Místní akční skupiny Hradecký venkov, který připravil mladé lidi opouštějící Dětský domov v Nechanicích na reálný život. Projekt dětem ukázal, jak se chovat na úřadech, zvýšil jejich finanční gramotnost nebo třeba seznámil s bytovou situací v území, aby po opuštění domova měly zajištěné bydlení. Navíc na konci loňského roku projekt ocenila i Evropská komise za přínos své komunitě.

Děti z dětských domovů to na pomyslné startovní čáře do dospělosti nemají vůbec lehké. Podle průzkumu Integrace dětí z dětských domovů do společnosti téměř polovina z nich při opuštění dětského domova neví, kde bude bydlet nebo jakou bude mít práci. Situaci řeší Místní akční skupina Hradecký venkov, která je součástí Národní sítě Místních akčních skupin, se svými partnery, kteří ve spolupráci s Dětským domovem v Nechanicích u Hradce Králové dětem tento přechod ulehčují.

 

Jak to všechno začalo

 

Podle zkušeností Daniely Rejlové, dobrovolnice projektu a pracovnice MAS Hradecký venkov, děti z dětského domova obecně dosahují nižší úrovně vzdělávání a mají taky sníženou schopnost sociální integrace nebo navazují složitě interpersonální vztahy. Jsou tak více ohrožené sociálně-patologickými vlivy než děti vychovávané v rodinném kruhu. „Chtěli jsme usnadnit přechod dětem z dětského domova. Díky dlouhodobé spolupráci naší Místní akční skupiny a Dětského domova Nechanice jsme v únoru roku 2018 projekt spustili,“ říká Daniela Rejlová.

 

Počáteční nedůvěřivost vystřídalo nadšení

 

Při navázání spolupráce pracovnice nejdříve musely získat důvěru dětí. „Potýkali jsme se na začátku s nedůvěřivostí ze strany dětí. Nejdříve jim nebylo jasné, že jde především o práci s nimi a veřejností, že se podívají, jak funguje úřad, že budou moci být v kontaktu s pracovníkem v podobném věku a že jim nabídneme i semináře týkající se cestování, práce v zahraničí, kurzů vaření, atd.,“ popisuje začátky Žaneta Musilová, koordinátorka celého projektu. Možnosti bydlení nebo jaká je v místě spolková činnost dětem představil zástupce obce, který jim byl i takovým mentorem. Této role se většinou ujal starosta.

 

Podle ní se ale vše postupem času změnilo a děti byly z připravených aktivit nadšené. To potvrzuje i účastník projektu Kristián a dodává:“ „Získal jsem informace o tom, jak hospodařit s penězi, jak sestavovat rozpočet domácnosti, dobré příklady ze života. Nebyla to suchá teorie jako ve škole,”

 

A co bylo dál...

 

Během dvou let 8 dětí z Dětského domova v Nechanicích získalo praktické informace o samostatném bydlení, navázalo vztahy s budoucími zaměstnavateli podle zaměření, které studují a jsou připravené na některé životní situace, které mohou po odchodu z dětského domova nastat. Děti absolvovaly jedenáct tematických workshopů. Účastnily se stáží v regionálních firmách a institucích podle zaměření ve škole, kde se seznámily s pracovním prostředím a návyky.

Celkem dvakrát vyjelo 42 dětí na čtrnáctidenní vzdělávací a prožitkový pobyt zaměřený na praktické zkušenosti a rozvoj dovedností v oblastech finanční gramotnosti a samostatnosti dětí a mladých lidí, kteří pobývají v dětském domově.

„Projekt splnil naše očekávání. Úspěch u projektů realizovaných ať již s dospělými či dětmi po celé ČR nějakým způsobem dotčené ústavní výchovou netkví v tom, že se jich oslovilo desítky, ale že alespoň jediný projeví zájem o to, našlápnout svůj život jiným směrem,“ uzavírá Daniela Rejlová.

 

Základní data o projektu:

 

Termín realizace: 1. 2. 2018 - 29. 8. 2019

Celkové způsobilé výdaje - 1 476 550,00 Kč

Projektu se zúčastnilo celkem 8 mladých lidí, kteří postupně během následujících dvou let opustí dětský domov. A 42 dětí, které dvakrát vyjely na čtrnáctidenní vzdělávací a prožitkový pobyt zaměřený na praktické zkušenosti a rozvoj dovedností v oblastech finanční gramotnosti.

 

Na začátku prosince loňského roku projekt získal ocenění Evropské komise na konferenci CLLD (komunitně vedeného místního rozvoje) za přínos své komunitě. Projekt vyhrál v konkurenci dalších 40 evropských projektů.

 

2020-03-02 o-krok-napred-page-001.jpg