Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 1 2 3 4
Přijďte vyzkoušet paměť a mezigenerační spolupráci!
5
6 7 8 9 10 11 12
13 14
Četba pro mateřinky Knihovna města Hradec Králové
15 16
Setkání mateřinek II
1. pomoc u malých dětí - Roudnice II.
17
Setkání mateřinek II
18 19
20 21 22 23 24 25
Hněvčeves - ergoterapie - jarní tvoření
Den pro děti a rodiče
Psychosociální posilovna
26
27
Rozběřice - ergoterapie - jarní tvoření
28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > MAS > Energetika > CO JE NOVÉHO V ENERGETICE NA MAS leden 2023

CO JE NOVÉHO V ENERGETICE NA MAS leden 2023 

Součástí Akčního plánu pro udržitelnou energii a klima je návrh projektů, které přinesou obcím snížení spotřeby energie a s tím také úspory, snížení emisí CO2 a také snížení negativních dopadů na životní prostředí. Pro obce je 24. leden 2023 důležitým datem. Právě od tohoto dne máme platnou novelu energetického zákona č. 19/2023 Sb., který se označuje zkratkou LEX OZE I. a nahrazuje stávající zákon č. 458/2000 Sb.

Fotovoltaickou elektrárnu můžeme nainstalovat na jakoukoliv veřejnou budovu, využívat lze i různé přístřešky na komunální techniku, garáže, u škol a školek lze využít altány a jiné vhodné zastřešené plochy ve vlastnictví žadatele. Obcím se budou s novým zákonem snadněji tyto fotovoltaické elektrárny budovat. Novela umožňuje provoz obnovitelných zdrojů energie s instalovaným výkonem do 50 kW bez licence od Energetického úřadu. Příznivá je i změna u stavebního zákona, která stanoví, že pro malé obnovitelné zdroje není vyžadováno rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas. Pokud se jedná o součást stavby, která nezasahuje do nosných konstrukcí stavby a nemění se způsob užívání stavby, tak nebude zapotřebí stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu. Dále se nově řadí instalace o výkonu nad 1 MW mezi stavby veřejného zájmu a odpadá u nich povinnost schvalovat pro tyto záměry změnu územního plánu.

Jak vyplynulo z jednání s některými představiteli obcí, tuto novelu vítají. Zároveň dodávají, že konečně došlo od slov k činům a schválený zákon Senátem představuje první krok pro usnadnění povolování obnovitelných zdrojů energie. Je velmi důležité, aby zároveň přicházely další kroky z oblasti komunitní energetiky, které budou na tento zákon navazovat

 

František Rejl, Komunitní energetik

 

TISKOVÁ ZPRÁVA