Kopie návrhu Pozvánka A4(2).png

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30 31
Památníčky naší vesnice
1 2 3 4 5
6 7
Jednání PS RP v únoru 2023
8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21
Jednání PS ČJ v únoru 2023
22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Hradecký venkov > Aktuality > Oslavili jsme 15. let s naší MAS

Oslavili jsme 15. let s naší MASDatum konání:
25.8.2022

Hradecky_venkov_logo_symbol_barevny_rgb.png

Společnost Hradecký venkov, o.p.s. byla založena v roce 2007 a v letošním roce slaví krásných 15 let. Pro partnery, spolupracovníky a pozvané hosty byla 25. 8. 2022 u této příležitosti uspořádána na nádvoří Zámku Hrádek u Nechanic Konference na téma „Otevřené partnerství, co jsme dokázali za 15 let“.

Po přivítání přítomných hostů, jsme společně s Janou Kuthanovou a Janou Rejlovou zavzpomínali na to, jak společnost vznikala, kdo ji zakládal a co se v prvních letech dělalo. Bylo zajímavé připomenout si první programové období, společné projekty a zavzpomínat, kdo s námi v té době spolupracoval. Místní akční skupina vznikla kvůli společnému prosazování zájmů obcí a místních komunit s cílem dosáhnout změn na svém území. Velmi rychle tyto cíle začala proměňovat v realitu a hned v prvním období bylo podpořeno na 60 projektů.

Pozvání na Konferenci přijal také hejtman Královéhradeckého kraje Mgr. Martin Červíček, jeho poděkování, za snahu a činnosti vedoucí k rozvoji našeho regionu nás potěšilo. Je velmi milé si uvědomit, že máme podporu nejen od našich partnerů, ale také od Královéhradeckého kraje.

Na Konferenci byl dán prostor také Projektům spolupráce. Hradecký venkov působí na území 63 obcí a mezi naše největší patří město Nechanice a Smiřice s přibližně 3 tis. obyvatel. Naše okolí je tedy opravdu venkovské a vystihuje přesně náš název. Stále se hovoří o tom, jak venkov již není to, co býval dříve. Nezbývá než s tímto tvrzením souhlasit. Každá obec je odlišná, má své kulturní dědictví a začleňování nových obyvatel je velmi složité. Někteří se nechtějí, nebo neumí přizpůsobit. Projekty spolupráce přinášely posílení místních aktivit a trvalou hodnotu nejen obyvatelům území. Jak již z názvu vyplývá „výsledky vznikly ze spolupráce“ a tím byly prostě jedinečné a krásné. Tyto projekty nám chybí a moc si přejeme, aby bylo znovu možné je realizovat.

V současné době končí druhé programové období. Připravuje se evaluace a bylo tak možné toto obdobína Konferenci vyhodnotit. Byly podporovány oblasti vztahující se k občanské vybavenosti, životního prostředí a infrastruktury, ekonomice a zaměstnanosti. Realizovaly se projekty bezpečnosti dopravy, hasičů, infrastruktury škol, veřejná zeleň, zemědělské a nezemědělské podnikání, komunitní a sociální práce a projekty na podporu rekreační funkce lesa. Celkem bylo podpořeno 72 projektů, které do území přinesly dotaci ve výši více než 86 mil. Kč.

Potěšilo nás, jak hodně si naší práce váží partneři. A právě oni si od nás zaslouží vyjádřit obdiv a poděkování, protože jako partneři mají ke společnosti povinnosti a tyto povinnosti jsou vykonávány zdarma, tedy pouze z lásky k Místní akční skupině a k regionu ve kterém žijí a pracují.

V rámci Konference se nezapomnělo na žádné dílčí aktivity Hradeckého venkova. Na našem území působí kromě Místní akční skupiny také projekt Místní akční plán vzdělávání (MAP) a Komunitní sociální práce na venkově.  O všech těchto aktivitách se hovořilo, vyhodnocovalo a plánovalo.

Před závěrem Konference se partneři shodli, že je třeba podporovat spolupráci MAS s využitím zkušeností z předchozích let. Předávat příklady dobré praxe ve venkovském prostoru a motivovat občany, obce, podnikatele a ostatní organizace k vytvoření místa s vysokou kvalitou života a komfortem pro budoucí obyvatele. Všímat si nejen pozitivních, ale i negativních trendů a využít je pro společné dobro Hradeckého venkova.

 

podpis na email.png


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů