Fulltextové vyhledávání

Komunitní sociální práce na venkově

Projekt, který pracuje více než rok v mikroregionech Nechanicko a Urbanická brázda aktivně pomáhá v mnoha životních situacích cílových skupin. Významná část činnosti směřuje k seniorům a zdravotně znevýhodněným občanům, kterým pracovnice pomáhají např. zajistit místo při očkování, požádat o sociální dávky, zapůjčit či zakoupit kompenzační pomůcky, hledat zdroje pomoci a podpory v rodině. Prostor však vzniká i pro běžné popovídání s osaměle žijícími seniory. Podařilo se také zajistit výpočetní techniku pro rodiny, které musí se svými dětmi absolvovat distanční výuku. Dokážeme pomoci i s chybějícím ošacením, obutím, mobilním telefonem. Od počátku března funguje také bezplatná právní poradna

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26 27 28
2. setkání PS pro výuku dějepisu a občanské výchovy
29 30 1
Čarodějný venkov!
2
3
Jak být v pohodě nejen při online výuce
4 5 6 7 8 9
10
FINANČNÍ GRAMOTNOST PRO MATEŘŠKÉ ŠKOLKY - 3. část
11 12 13
Zasedání Pléna MAS Hradecký venkov
14 15 16
17
Jak na třídnické hodiny online
Startujeme dopravní hřiště!
18
Startujeme dopravní hřiště!
19
Startujeme dopravní hřiště!
20
Startujeme dopravní hřiště!
21
Startujeme dopravní hřiště!
22
Startujeme dopravní hřiště!
23
Startujeme dopravní hřiště!
24
Startujeme dopravní hřiště!
25
Informační setkání k programu Erasmus+ pro NNO
Startujeme dopravní hřiště!
26
Startujeme dopravní hřiště!
27
Startujeme dopravní hřiště!
28
Startujeme dopravní hřiště!
29
Startujeme dopravní hřiště!
30
Startujeme dopravní hřiště!
31 1 2 3
Dílna čtení pro pokročilé s Mgr. Hanou Žežulovou
4 5 6
Drobečková navigace

Úvod > Hradecký venkov > Aktuality > Komunitní práce v Hořiněvsi

Komunitní práce v HořiněvsiProjekt  Komunitní práce v obci Hořiněves, který je podpořen prostřednictvím MAS Hradecký venkov z Operačního programu zaměstnanost /OP Z/ byl v obci Hořiněvsi zahájen v listopadu 2020. 

Základní čtyřčlenný tým, stávající se ze dvou komunitních pracovnic, jedné sociální pracovnice a starostky obce, která zodpovídá za  řízení projektu, zahájil svou činnost proškolením, které poskytlo MAS Hradecký venkov, mapováním komunity a jejích potřeb, seznamováním se systémem OPZ správy dat a vytvořením mentální mapy. S ohledem na aktuální situaci, která byla spojena s vyhlášením nouzového stavu a nemožností docházet dětem do školy jsme obratem zareagovali nabídkou doučování žáků ZŠ Hořiněves a spolupráci s rodiči při výuce v anglickém jazyce, tento počin se setkal s velkým zájmem. Nabídli jsme také prostor pro online výuku v obecní knihovně.

Po spuštění registračních systémů na očkování onemocnění covid – 19, jsme nabídli svoji pomoc seniorům v obci a  pomohli jsme jim s registrací a některým zajistili také i doprovod na očkování.  V době, kdy jsme nemohli překročit katastr obce jsme na jarní prázdniny připravili ve všech našich místních částech a přírodní lesní rezervaci Bažantnice kamínkové stezky. Do malování kamínků se zapojili jednotlivci, ale i celé rodiny. Stezka, zejména v lese je hojně navštěvovaná doposud, vyhlášení a ocenění účastníků proběhne na akci Dětský den, kterou plánujeme uspořádat 30.5. 2021.

Pro seniory připravujeme na každý měsíc zábavné vědomostní  kvízy, zaměřené na posilování paměti a činnosti mozku. Společenské odpoledne s vyhlášením vítězů plánujeme na prosinec. Seniory rovněž pravidelně ve spolupráci se ZŠ a MŠ Hořiněves navštěvujeme a předáváme jim přání např. k Vánocům a Velikonocům.

Navázali jsme externí spolupráci s rodinným a manželským poradcem a připravili všem občanům do poštovních schránek „pozitivní poselství“ s názvem „Dotknout se naděje aneb jak zůstat v klidu“, na které bude navazovat natáčení, kde bude mimo jiné zodpovězeno na dotazy a podněty občanů.

Naše sociálně pracovnice vytvořila letáky s nabídkou konkrétní pomoci, které byly předány všem do schránek, zkontaktovala se s potřebnými rodinami a jednotlivci, se kterými  již pravidelně pracuje a schází se s nimi a je jim nápomocna v řešení jejich životní situace. Dále jsme uspořádali kurz vaření a natočili záznam cukrářského pečení.

Pro děti připravujeme na období letních prázdnin dva letní campy, jeden z nich s pobytem mimo komunitu a to na horské chatě ve Špindlerově Mlýně, druhý bude probíhat v místní komunitě, kde využijeme prostory ZŠ a MŠ Hořiněves a areál TJ Sokol Hořiněves,  které budou zaměřeny na výuku angličtiny hrou, sportovní hry, hry v přírodě,  hry k upevnění sociální vazeb, fotokroužek, aj.

Chcete se o nás dozvědět více nebo sledovat naše aktivity? Tak využijte naše informační kanály. :-) 

Nejčastěji používáme FB obce Hořiněves, webové stránky obce Hořiněves, zpravodaj Mikroregionu obcí Památkové zóny 1866 a pravidelně tiskneme a roznášíme letáky a materiály do všech poštovních schránek ve všech našich místních částech.  /Hořiněves, Žíželeves, Želkovice a Jeřičky/. 

Radmila Kozáková, Hořiněves 

Pozvánky na akce: https://www.horineves.cz/komunitni_prace_v_obci_horineves_

 Publicita: https://www.horineves.cz/komunitni_prace_v_obci_horineves