Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 1 2 3 4
Přijďte vyzkoušet paměť a mezigenerační spolupráci!
5
6 7 8 9 10 11 12
13 14
Četba pro mateřinky Knihovna města Hradec Králové
15 16
Setkání mateřinek II
1. pomoc u malých dětí - Roudnice II.
17
Setkání mateřinek II
18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Hradecký venkov > Aktuality > KAMENICE ŽIJE. A co jste možná nevěděli?

KAMENICE ŽIJE. A co jste možná nevěděli?KAMENICE ŽIJE
Vysloví-li se název vesnice Pšánky, tak generace narozená v 60.letech řekne “ Kamenice? To teda byly zábavy“. Ale nebyly to pouze zábavy. Historie Kamenice je mnohem starší a zajímavější.
      
 Prvotní zmínka o vysázení porostu a záložení divadla začíná zhruba kolem roku 1945. V té době k sobě lidé měli vlivem poválečné doby velice blízko, společně pořádali divadelní představení a utužovali pošramocené mezilidské vztahy. V roce 1954 se občané Pšánek rozhodli vystavět v Kamenici  podium pro kapelu s tanečním parketem a zázemí pro občerstvení.
 Toto vše sloužilo přibližně  až do roku 1996,  kdy se zde vystřídaly divadelní spolky se svými představeními, rockové kapely s koncerty, diskotéky, taneční zábavy, ale i samostatné soukromé akce.
Jak šel čas a budovy se přestaly využívat a opravovat muselo se vše z bezpečnostních důvodů v roce 2018 zbourat.

Radka Kubečková přišla s nápadem, že by ráda vše uvedla do původní podoby. Jakmile tento nápad vyslovila ihned se přidali další Pšánčtí nadšenci, kteří tuto myšlenku také vzali za svou a bez sebemenších pochybností nabídli pomoc při organizaci a závěrečné výstavbě dřevěného podia. Budou i týmem pro společnou organizaci pořádaných akcí.

Abychom vše dokázali správně uchopit, museli jsme si určit priority tak, aby naše vize měla správný směr.

Naším hlavním cílem je zapojení veřejnosti do stejného prostředí, které naši předci budovali do roku 1954. Tento hezký kout Pšánek si přejeme znovu vybudovat z úcty k našim spoluobčanům a k těm, kteří se před mnoha lety podíleli na výstavbě. Bude to i znovuoživení tradice, které vdechli život lidé z širokého okolí účinkující v divadelních spolcích. Také i nám zde v Pšánkách chybí příroda, ke které v tomto místě můžeme vést naši mladší generaci, především děti předškolního věku. Divadelní představení v přírodě nejen pro mateřské školky, ale i pro děti a rodiče ať z bližšího okolí nebo větší vzdálenosti, by jistě bylo zpestřením. Další využití vidíme v pořádání různých tvořivých dílniček, workshopů, dětských dnů, tradičních svátků nebo třeba jenom opékáním buřtů. Kamenici jistě rádi využijí k odpočinku cyklisté i důchodci. Jako dobrý nápad se nám líbí i  možná  výstava fotografií z historie a současnosti tohoto krásného místa.
 Prvním krokem pro obnovení Kamenice bylo povolení obecního zastupitelstva k výstavbě a tímto děkujeme za souhlasné stanovisko všech přítomných zastupitelů.
 Nyní již máme také zažádáno o dotaci na tento projekt od nadace Via s názvem „Živá komunita“. Jednou z hlavních podmínek pro její získání je zapojení občanů do výstavby tak jak už název napovídá. Společným úsilím postavíme podium a při práci si užijeme bohatý program.

Touto cestou jsme se rozhodli informovat a oslovit  širokou veřejnost. Rádi bychom s Vámi sdíleli Vaše zkušenosti, příběhy, historky, fotografie, video rozhovory, podněty k dalšímu pátrání o Kamenici. Pozvěte nás k Vám a my rádi přijedeme.

Také nás můžete sledovat na FaceBook stránkách- Pšánky nebo Kamenice Pšánky. Pravidelně zde budeme přidávat články o dalším vývoji našeho projektu
"Kamenice žije" .

Budeme velmi rádi  za každou maličkost, na kterou si vzpomenete. Své příspěvky můžete zasílat na email: kamenice.psanky@seznam.cz , FaceBook Kamenice Pšánky  nebo  poštou  na adresu: Pšánky čp. 41, 503 15 Nechanice.


Přiložené fotografie jistě vdechnou nostalgii tohoto krásného místa do Vašich srdcí.

 

Článek od Soňi Žižkové.

12.jpgKamenice sníh.jpg


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů