Kopie návrhu Pozvánka A4(2).png

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30 31
Památníčky naší vesnice
1 2 3 4 5
6 7
Jednání PS RP v únoru 2023
8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21
Jednání PS ČJ v únoru 2023
22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Hradecký venkov > Aktuality > Chybí vám finance na jídlo a bydlení? Zažádejte si o mimořádnou okamžitou pomoc

Chybí vám finance na jídlo a bydlení? Zažádejte si o mimořádnou okamžitou pomocJste v situaci, kdy vám kvůli současným opatřením v souvislosti s pandemií COVID-19 poklesl příjem a chybí vám finance na jídlo a bydlení, ale zároveň nemáte nárok na opakující se dávky pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí,doplatek na bydlení)? Zažádejte si o mimořádnou okamžitou pomoc (MOP), kterou vyplácí Úřady práce ČR. Jedná se o jednorázovou dávku, která je určena na jednorázové mimořádné výdaje.

Na co můžu tuto dávku využít?

"MOP může být poskytnuta pouze na pokrytí základních životních potřeb, mezi které v této situaci patří především živobytí (jídlo, pití, základní hygienické potřeby), nájem a služby spojené s bydlením, internet a služby spojené s telefonováním. MOP však nelze hradit léky, dluhy, hypotéky, leasing, náklady spojené s podnikáním apod."

Co musím k žádosti dodat?

"K žádosti doložit prohlášení o aktuálních příjmech a výpisy z bankovních účtů žadatele a členů rodiny, případně náklady na bydlení."

Komu mám vyplněnou žádost předat?

"Žádost o MOP není nutné odevzdávat osobně. Lze ji podat elektronicky na formuláři, a to bez zaručeného elektronického podpisu. Rovněž lze žádost o MOP zaslat v příloze e-mailu naskenovanou nebo ofotografovanou s vlastnoručním podpisem, nebo také i standardními způsoby, tzn. zasláním prostřednictvím pošty, vhozením do schránky umístněné obvykle při vstupu na příslušné kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR, zasláním v elektronické podobě se zaručeným elektronickým podpisem nebo za užití datové schránky."

Co když bude špatně vyplněná žádost?

"Pokud bude třeba cokoli doplnit nebo upravit, zaměstnanci Úřadu práce ČR žadatele sami zkontaktují prostřednictvím telefonu, emailu, případně písemné výzvy. Do žádosti je ale nutné uvést telefonní a e-mailové spojení. Aby úředníci mohli ověřit totožnost žadatele, event. s ním projednat
doložení dalších podkladů."

 

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Bližší informace:

https://www.mpsv.cz/documents/20142/1248138/06_04_2020_TZ_MOP_fin.pdf/bcad4d54-7e3b-5b53-4d95-f59810dcc118

 

Praktické informace

 

Osoba uplatní žádost o MOP a do popisu životní situace a účelu poskytnutí MOP osoba např. uvede, že vzhledem k mimořádné situaci; z nemožnosti provozu živnosti, nemá dostatečné finanční prostředky na živobytí a úhradu nákladů na bydlení.


Společně s žádostí o MOP osoba doloží vyplněný tiskopis Prohlášení o celkových sociálních a majetkových poměrech a vyplněný
tiskopis Doklad o výši měsíčních příjmů. Společně s žádostí osoba orgánu pomoci v hmotné nouzi doloží doklady o výši nákladů na bydlení, které je povinna uhradit za aktuální měsíc (záloh za elektrickou energii, záloha za plyn, nájem, a jiné uznatelné náklady na bydlení v rámci § 34 zákona o pomoci v hmotné nouzi). Dále k žádosti o MOP osoba doloží výpis z bankovního účtu (osobního i firemního) s počátečním a konečným zůstatkem všech společně posuzovaných osob (ideálně k datu podání žádosti o MOP).


Orgán pomoci v hmotné nouzi nejprve posoudí výši částky živobytí všech společně posuzovaných osob, které jsou osobami v hmotné nouzi.


Dále orgán pomoci v hmotné nouzi posoudí další nutné výdaje (např. internet, paušál na mob.).


Dále orgán pomoci v hmotné nouzi posoudí výši nákladů na bydlení za aktuální kalendářní měsíc.


Při stanovení výše nákladů na bydlení orgán pomoci v hmotné nouzi postupuje dle regionální proporcionality, tj. každá výše se posuzuje individuálně s ohledem na podmínky v regionu.

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů