Počítadlo

Tržnice hradeckého venkova

Kuchařka

(.pdf, 5 Mb)

Řemesla

(.pdf, 2,5 Mb)

Efektivní chod úřadů

Místní akční skupina MAS Hradecký venkov aktivně spolupracuje na realizaci projektu "MAS jako nástroj spolupráce obcí pro efektivní chod úřadů", reg. č. CZ.1.04/4.1.00/B6.00043. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Naše stránky pro žadatele o dotace!

Velichovky

V roce 1897 byly založeny, v té době prakticky neznámé české obci, lázně.  Trvalý finanční deficit lázeňského provozu vedl roku 1907 zakladatelky lázní baronky Bertu Bess Chrostin a Gabrielu Spens Boden k jejich prodeji MUDr. Josefu Moravcovi ze Dvora Králové nad Labem.


Ten však lázně již za 5 let  prodává Ústředí nemocenských pojišťoven v Praze. Ústředí pojišťoven postupně odkoupilo další soukromé lázeňské budovy a 10 ha pozemků pro další rozšíření lázeňského areálu.

Projekt nových lázní zpracoval architekt Milan Babuška a jeho realizace začala roku 1923. Nový velký lázeňský léčebný pavilon (Masarykův dům) byl dokončen roku 1926 (2. patro bylo přistavěno roku 1936). V roce 1936 bylo vybudováno v lázeňském parku 38 m dlouhé, 18 m široké koupaliště. V březnu 1942 přestávají lázně sloužit svému účelu a do Velichovek je přemístěna plicní léčebna z Prosečnice nad Sázavou. 28. března 1945 je léčebna zrušena a všechny lázeňské budovy byly upraveny pro německý generální štáb polního maršála Ferdinanda Schörnera.

Na samém sklonku války (8. května) přijíždí do Velichovek konvoj americké armády, který doprovázel kurýry Dönitzova štábu s oznámením bezpodmínečné kapitulace Německé třetí říše. V roce 1997 byl v lázeňském parku k této události vybudován památník a  každý rok, 8. května, je pořádána vzpomínková jízda historických vozidel 2. světové války z Prahy do Velichovek pod názvem "Mise Velichovky". Obnovení lázeňského provozu po konci 2. světové války, znamenal nejen opravy lázeňského areálu, ale i postupnou modernizaci lázeňských provozů.

V roce 1998 byla dokončena generální oprava budov "Domov" a "Zátiší", které nyní splňují všechny požadavky úspěšné léčby. I další lázeňské budovy prošly koncem tisíciletí generálními rekonstrukcemi.


| Autor: RNDr. Václav Hovorka | Vydáno dne 24. 06. 2008 | 1535 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek
Ministerstvo zemědělství stif Zámek Hrádek u Nechanic Evropská unie Národní památkový ústav

Registrace pro přijímání novinek


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

NAŠE PROJEKTY

MAP vzdělávání

Na venkově zdravě jíme

Kuchařka HRADECKÉHO VENKOVA

(.pdf, 4,13 MB)

Propagační materiál Tržnice venkova

(.pdf, 536 kb)

Interaktivní památkový portál

Publikace MASKOVI

(.pdf, 17 Mb)

Kampanologická expozice

Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.