Počítadlo

Tržnice hradeckého venkova

Kuchařka

(.pdf, 5 Mb)

Řemesla

(.pdf, 2,5 Mb)

Efektivní chod úřadů

Místní akční skupina MAS Hradecký venkov aktivně spolupracuje na realizaci projektu "MAS jako nástroj spolupráce obcí pro efektivní chod úřadů", reg. č. CZ.1.04/4.1.00/B6.00043. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Naše stránky pro žadatele o dotace!

Památky (pomníky) na Prusko rakouskou válku r. 1866 - bitvu u Hradce Králové

Rozhodující bitvu Prusko rakouské války roku 1866 připomíná na 500 pomníků postavených nad hroby pohřbených obětí bitvy.


Ty jsou roztroušeny po celém areálu bitvy od Nechanic, přes Chlum, Máslojedy, Přím, Všestary, až po Hradec Králové. Jejich výtvarné ztvárnění představují jednak prosté železné kříže, či kamenné jehlany, jednak větší pomníky, z nichž některé dosahují vysokých uměleckých hodnot. Z jejich velikého počtu je  nutno alespoň jmenovat: v jižním okraji lesa Svíbu Myslivec, zhotovený roku 1896 z istrijského mramoru podle návrhu vídeňského prof. Viktora Tilgnera; v centrálním místě bitvy, na chlumské výšině pomník Baterie mrtvých z roku 1893 navržený arch. Janem Weinzettlem z Hořic, novogotické Ossarium, provedené podle návrhu vídeňského stavitele Smidta roku 1889, Fürstenberský kříž před Ossariem postavený v prosinci 1866; v Rozběřicích Hoch a Deutschmeister, postavený r. 1902 a zobrazující na podstavci z červené litické žuly vojína podpírajícího padlého důstojníka; Mauzoleum s kaplí u Lípy; vojenské hřbitovy obětí bitvy v Máslojedech a Nechanicích.

 


| Autor: RNDr. Václav Hovorka | Vydáno dne 24. 06. 2008 | 2589 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek
Ministerstvo zemědělství stif Zámek Hrádek u Nechanic Evropská unie Národní památkový ústav

Registrace pro přijímání novinek


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

NAŠE PROJEKTY

MAP vzdělávání

Na venkově zdravě jíme

Kuchařka HRADECKÉHO VENKOVA

(.pdf, 4,13 MB)

Propagační materiál Tržnice venkova

(.pdf, 536 kb)

Interaktivní památkový portál

Publikace MASKOVI

(.pdf, 17 Mb)

Kampanologická expozice

Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.