Počítadlo

Tržnice hradeckého venkova

Kuchařka

(.pdf, 5 Mb)

Řemesla

(.pdf, 2,5 Mb)

Efektivní chod úřadů

Místní akční skupina MAS Hradecký venkov aktivně spolupracuje na realizaci projektu "MAS jako nástroj spolupráce obcí pro efektivní chod úřadů", reg. č. CZ.1.04/4.1.00/B6.00043. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Naše stránky pro žadatele o dotace!

Libčany

Obec je řazena mezi nejstarší místa vesnického osídlení Hradecka. Je uváděna již v 11. stol. jako majetek opatovického kláštera.


Z historie obce jsou známy 2 tvrze. Starší z nich byla v dolní části vsi, zanikla po požáru roku 1547. Na místě mladší tvrze (uváděné od poloviny 16. století) byl v 1. polovině 18. století tehdejšími majiteli Straky z Nedabylic vystavěn barokní zámek, znovu obnovený po požáru r. 1762. Roku 1769 vymřel Václavem Adamem rod Straků po meči a z jeho odkazu vznikla nadace na podporu zchudlých šlechticů (z prostředků nadace byla vystavěna Strakova akademie v Praze, vzdělávací ústav šlechtické mládeže). Zámek byl vypleněn roku 1775 vzbouřenými sedláky a po opravě upraven na byty úředníků nadace. V roce 1886 se stal sídlem stavební správy a archivu harrachovského velkostatku Sadová. Po roce 1945 byl využit jako mateřská školka. V letech 1971-75 byl radikálně přestavěn na základní školu a ve své podstatě zanikl (zůstala pouze část obvodového zdiva). Kostel Nanebevzetí P. Marie z počátku 13. stol. je nejstarší dochovanou románskou sakrální stavbou Hradecka. Koncem 15. století  pozdně goticky upraven. Barokní doba obohatila interiér o umělecky cenné plastiky z dílny M. B. Brauna (hlavní mariánský oltář a náhrobek Jana Petra z Nedabylic) a současně přistavěla jižní předsíň kostela a při zdi hřbitova byla postavena márnice.  V sousedství původní dřevěná zvonice z poloviny 18. století byla roku 1909 zbořena a na jejím místě následně postavena nová hranolová dřevěná. Libčany jsou rodištěm  historika umění Dr. Zdeňka Wirtha (1878-1961), malíře Vojtěcha Sedláčka (1892-1973). S Libčany spojili své působení či část svého života: Dr. Cyril Kampelík, zakladatel vesnických záložen (Kampeliček), spisovatel Jaroslav Durych, na zdejší škole učil spisovatel Rudolf Medek a na libčanské faře působil vlastenecký kněz Antonín Marek.

 


| Autor: RNDr. Václav Hovorka | Vydáno dne 24. 06. 2008 | 1286 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek
Ministerstvo zemědělství stif Zámek Hrádek u Nechanic Evropská unie Národní památkový ústav

Registrace pro přijímání novinek


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

NAŠE PROJEKTY

MAP vzdělávání

Na venkově zdravě jíme

Kuchařka HRADECKÉHO VENKOVA

(.pdf, 4,13 MB)

Propagační materiál Tržnice venkova

(.pdf, 536 kb)

Interaktivní památkový portál

Publikace MASKOVI

(.pdf, 17 Mb)

Kampanologická expozice

Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.