Počítadlo

Tržnice hradeckého venkova

Kuchařka

(.pdf, 5 Mb)

Řemesla

(.pdf, 2,5 Mb)

Efektivní chod úřadů

Místní akční skupina MAS Hradecký venkov aktivně spolupracuje na realizaci projektu "MAS jako nástroj spolupráce obcí pro efektivní chod úřadů", reg. č. CZ.1.04/4.1.00/B6.00043. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Naše stránky pro žadatele o dotace!

Kampanologická sbírka v kostele V Suché

V rámci projektu Dědictví našich předků bude do kostela v Suché umístěna expozice zvonů. V současné době se v kostele natírají a zasklívají okna a instaluje se odvodnění. Expozice bude slavnostně otevřena 24.5.2013

Zajimavé informace o vzniku sbírky připravil pracovník muzea Mgr. Josef Šrámek


 

KAMPANOLOGICKÁ KOLEKCE MUZEA VÝCHODNÍCH ČECH V HRADCI KRÁLOVÉ

Vznik kampanologického (tj. zvonařského) fondu coby významné součásti historické sbírky dnešního Muzea východních Čech v Hradci Králové se datuje do roku 1902, kdy tehdejší městské muzeum nakoupilo 127 sádrových kopií částí zvonů, zhotovených jaroměřským vlastivědným pracovníkem Josefem Matějkou. Další rozšíření sbírky přinesla válečná léta 1916–1918 v důsledku rekvírování zvonů pro potřeby válečného průmyslu. Tehdy byly na popud muzea a skupiny vlastivědných nadšenců urychleně zhotovovány kopie zvonů, určených k roztavení. Tato smutná, leč dnes nedocenitelná práce, díky níž se zachovala představa o řadě hodnotných památek, byla prováděna v nádražních skladech v Josefově, Pardubicích a Čáslavi, kde už zrekvírované zvony čekaly na odvoz do hutí, případně přímo u zvonů ještě instalovaných na svých původních místech, u nichž bylo budoucí zabavení očekáváno.

Štukatérské práce prováděl již zmíněný Josef Matějka, vedle něho především štukatérské dílny Františka Čermáka a Jana Jirotky z Hradce Králové. Prostředky na tuto záslužnou akci se podařilo shromáždit hlavně zásluhou starosty města Hradce Králové dr. Františka Ulricha, a to ze subvencí Ministerstva veřejných prací, zemského výboru, místní spořitelny, okresního a městského úřadu i samotného muzea.
     Od 20. až do počátku 60. let dvacátého století tvořila kampanologická kolekce zajímavou součást expozice v lapidáriu královéhradeckého muzea. Poté bylo příslušnými úřady s odkazem na převládající náboženský ráz výzdoby zvonů nařízeno kampanologickou část expozice odstranit a celý soubor byl společně s dalšími sbírkovými předměty religiózní povahy (či jen výzdoby) převezen do provizorních – a nutno zdůraznit, že klimaticky zásadně nevhodných – prostor v hospodářských objektech při zámku Skalka u Dobrušky. V těchto nevyhovujících podmínkách sbírka podléhala po dlouhých dvacet let postupné zkáze, kdy část souboru zanikla bez náhrady. Celý soubor těchto kulturních památek, která byly pouze z ideologických důvodů odstraněny mimo pozornost veřejnosti, byl v žalostném stavu převezen začátkem 80. let zpět do Hradce Králové. O jeho záchranu se tehdy zasloužila především ředitelka muzea historička umění Jana Stárková-Švancarová, jíž se podařilo přesvědčit nadřízené úřady o historickém významu kampanologické sbírky jako nezastupitelné součásti kulturního dědictví východočeského regionu. V Muzeu východních Čech pak byla sbírka zvonů odborně zpracována a především ošetřena, aby mohla být v letech 2009 až 2010 představena formou výstavy veřejnosti.
Nyní díky spolupráci Muzea východních Čech v Hradci Králové a obecně prospěšné společnosti Hradecký venkov, která se přičinila o záslužnou opravu kostela v Suché, zde mohou být zvony ze sbírky královéhradeckého muzea opět vystaveny a zájemci tak mohou znovu obdivovat um a dovednost našich předků.

                                              Mgr. Josef Šrámek, Muzeum východních Čech v Hradci Králové


| Autor: Iva Horníková | Vydáno dne 19. 04. 2013 | 2765 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek
Ministerstvo zemědělství stif Zámek Hrádek u Nechanic Evropská unie Národní památkový ústav

Registrace pro přijímání novinek


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

NAŠE PROJEKTY

MAP vzdělávání

Na venkově zdravě jíme

Kuchařka HRADECKÉHO VENKOVA

(.pdf, 4,13 MB)

Propagační materiál Tržnice venkova

(.pdf, 536 kb)

Interaktivní památkový portál

Publikace MASKOVI

(.pdf, 17 Mb)

Kampanologická expozice

Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.