Úvodní stránka

Počítadlo

Tržnice hradeckého venkova

Kuchařka

(.pdf, 5 Mb)

Řemesla

(.pdf, 2,5 Mb)

Efektivní chod úřadů

Místní akční skupina MAS Hradecký venkov aktivně spolupracuje na realizaci projektu "MAS jako nástroj spolupráce obcí pro efektivní chod úřadů", reg. č. CZ.1.04/4.1.00/B6.00043. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Naše stránky pro žadatele o dotace!

Hrádek u Nechanic a 150. výročí bitvy u Sadové v roce 1866

Fotografie a dokumenty vztahující se k tomuto výročí, k zámeckému areálu a k majitelům zdejšího panství, aktuálně doplněná o nové exponáty

Zámek Hrádek u Nechanic – výstavní prostory „Za kaplí“ 2. 7. – 21. 8. 2016

hradeckyvenkov.cz/storage/1467622008_sb_vystava_1866_hradek_u_nechanic.pdf


Autorem výstavy a výtvarně-prostorového řešení je Ivan Šenk, realizace výstavy Ivan Šenk a zaměstnanci správy zámku Hrádek u Nechanic.

 Výstava slouží k doplnění informací návštěvníků, které získali na prohlídkových trasách, kde ale jejich vhodná prezentace není možná. Právě tady dostanou návštěvníci odpověď na spoustu otázek, které jsou průvodcům nejčastěji kladeny (zajímavosti kolem stavby zámku, osud Harrachů atd.). V dostatečném prostoru a klidu si mohou vše prohlédnout a prostudovat.

V letošním roce si připomínáme 150. výročí bitvy u Sadové, která byla nejtragičtější v celé prusko-rakouské válce roku 1866. Válečné události zasáhly celý náš region a nevyhnuly se ani zámku. V roce 1877 zpracoval František Josef Beneš pro tehdejšího majitele zdejšího panství Františka Arnošta hraběte Harracha Kroniku zámku Hrádek u Nechanic, ve které tvoří samostatnou kapitolu i Vzpomínky na rok 1866. Zde je poprvé představujeme veřejnosti v doslovném překladu od Mgr. Lubomíra Pilcha a v dobové stylizaci textu.

Výstava je koncipována do třech tematických okruhů.

· První část (úvodní) se věnuje rodu Harrachů – zakladatelé zámku a jeho postupní majitelé až do roku 1945. Dále je zde vystaven stroj původních věžních hodin z ½ 19. století.

· Druhá část (obsáhlejší) dokládá stavebně historický vývoj zámku. Prezentují se zde nejstarší fotografie zámku z roku 1866 a další bohatá fotodokumentace o stavební obnově zámku a i o jeho dobovém využití.

· Třetí část výstavy je věnována vždy nějaké významné události (tématu), která je spojena s daným výročím. V letošním roce to je téma „Hrádek u Nechanic a 150. výročí bitvy u Sadové v roce 1866“. Na panelech poprvé představujeme veřejnosti v doslovném překladu od Mgr. Lubomíra Pilcha a v dobové stylizaci text Vzpomínky na rok 1866. Ve vitríně jsou nainstalovány velmi zajímavé exponáty ze zámeckých depozitářů, vztahující se k roku 1866.


 
Ivan Šenk, správa zámku Hrádek u Nechanic dne 2. 7. 2016


| Autor: Ivan Šenk | Vydáno dne 04. 07. 2016 | 444 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek
Ministerstvo zemědělství stif Zámek Hrádek u Nechanic Evropská unie Národní památkový ústav

Registrace pro přijímání novinek


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

NAŠE PROJEKTY

MAP vzdělávání

Na venkově zdravě jíme

Kuchařka HRADECKÉHO VENKOVA

(.pdf, 4,13 MB)

Propagační materiál Tržnice venkova

(.pdf, 536 kb)

Interaktivní památkový portál

Publikace MASKOVI

(.pdf, 17 Mb)

Kampanologická expozice

Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.