Počítadlo

Tržnice hradeckého venkova

Kuchařka

(.pdf, 5 Mb)

Řemesla

(.pdf, 2,5 Mb)

Efektivní chod úřadů

Místní akční skupina MAS Hradecký venkov aktivně spolupracuje na realizaci projektu "MAS jako nástroj spolupráce obcí pro efektivní chod úřadů", reg. č. CZ.1.04/4.1.00/B6.00043. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Naše stránky pro žadatele o dotace!

Hrádek u Nechanic

Novogotický zámek ve stylu windsorské gotiky byl postaven v letech 1839-54 na návrší (Lubenském vrchu) severně od vesnice Hrádek pro Františka Arnošta Harracha.


Vídeňský architekt Karel Fischer vedl stavbu podle ideálního projektu anglického architekta E. Lamba (předlohou byl zámek Grewe Hall v anglickém hrabství Cheshire). Po jeho dokončení se staly  jeho interiéry místem umístění cenných harrachovských sbírek (zbraně, nábytek, obrazy středoevropských, nizozemských a italských mistrů 16.-19. století, kolekce skla a porcelánu). Zajímavostí zámecké knihovny je jednotná vazba knih podle jazyka – české s vazbou bílou, ostatní s vazbou zelenou.  Dvoukřídlá jednopatrová budova se zvýrazněným dvoupatrovým středem – věží s cimbuřím stojí uprostřed anglického 15 ha parku, založeného r. 1844 podle plánu L. Krüegera. Zámek je zpřístupněn dvěma prohlídkovými okruhy. K parku přiléhá užitková zahrada se skleníkem,  ovocným sadem a 239 ha obora, určená k chovu jelenů a daňků. Hospodářské budovy v zázemí zámku byly postaveny v polovině 19. stol. V polovině 90. let 20. století bylo v části anglického parku zřízeno 9 jamkové golfové hřiště.

 


| Autor: RNDr. Václav Hovorka | Vydáno dne 23. 06. 2008 | 913 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek
Ministerstvo zemědělství stif Zámek Hrádek u Nechanic Evropská unie Národní památkový ústav

Registrace pro přijímání novinek


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

NAŠE PROJEKTY

MAP vzdělávání

Na venkově zdravě jíme

Kuchařka HRADECKÉHO VENKOVA

(.pdf, 4,13 MB)

Propagační materiál Tržnice venkova

(.pdf, 536 kb)

Interaktivní památkový portál

Publikace MASKOVI

(.pdf, 17 Mb)

Kampanologická expozice

Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.