Počítadlo

Tržnice hradeckého venkova

Kuchařka

(.pdf, 5 Mb)

Řemesla

(.pdf, 2,5 Mb)

Efektivní chod úřadů

Místní akční skupina MAS Hradecký venkov aktivně spolupracuje na realizaci projektu "MAS jako nástroj spolupráce obcí pro efektivní chod úřadů", reg. č. CZ.1.04/4.1.00/B6.00043. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Naše stránky pro žadatele o dotace!

Co bylo a co bude a nebude na zámku Hrádku u Nechanic

Hrádek u Nechanic - VelikonoceProvoz zámku by se dal s trochou nadsázky přirovnat k plavbě velkého parníku. Aby vše dobře šlapalo, musíte mít dobrou posádku, která udržuje stroj v pořádku a kapitána, který loď v rozbouřených vodách zdárně kormidluje. Tak jako každý rok v březnu nabereme palivo, roztopíme kotel, namažeme stroj a vyrážíme na plavbu, o které nevíme, jak dopadne. Jak se stalo v posledních letech tradicí, s pomyslnou plavbou začínáme na Velikonočním ostrově a končíme ji na ostrově Vánočním.

Pozvánka: Velikonoce na zámku 2014 - Hrádek u Nechanic (.pdf, 264 Kb)


Co bylo: loňská akce Velikonoce na zámku byla docela úspěšná. Celkem přišlo na zámek 2600 lidí a z toho více jak tisícovka dětí. Že si k nám našly cestu školy a školky nám dělá velkou radost. Naše další stěžejní víkendové akce jsou v létě. V červenci Zahradní slavnost, na kterou se přišlo podívat přes tisíc lidí, a v srpnu na Zámecké posvícení zavítaly skoro tisíce dva. A na závěr návštěvní sezóny přišla naše akce nejvýznamnější – naše vlaková loď (když už jsme na tom moři) – Vánoce na zámku. Školy a školky nás opět nezklamaly: za 10 dní si prohlédlo vánočně vyzdobenou expozici 3 tisíce dětí z celkového počtu skoro 7 tisíc návštěvníků! Takže nakonec, i když jsme měli za celý rok o tisícovku návštěvníků méně (v roce 2012 to bylo 30.386, v roce 2013 29.393), v tržbách jsme na tom byli zase lépe. Kolem přípravy a realizace akcí je spousta práce, ale mimo ní se také dělala i tzv. drobná údržba. Loni se podařilo z velké části opravit střechu zámku, prováděly se různé stavební práce, opravy elektroinstalace, oprava oplocení parku a jeho údržba po regeneraci, zásadně jsme spolupracovali na podkladech pro zadání projektů na stavební úpravy bývalé čerpací stanice na vodu, domku bývalé vrátnice čp. 38 a na dokončení fasády. A do toho všeho probíhala skoro ½ roku inventarizace mobiliáře – čili všeho, co je v expozici a co máme ještě v mnoha depozitářích.

Pozvánka: Velikonoce na zámku 2014 - Hrádek u Nechanic (.pdf, 264 Kb)

A co tedy bude letos? Tradiční akce budou opět, ale těm letním chceme dát trochu jiný formát a novou náplň (jak se dnes moderně říká). Začneme opět Velikonocemi, dále bude následovat Hudební festival. Neodmyslitelnou součástí Zahradní slavnosti a Zámeckého posvícení budou zase kostýmové prohlídky zámku s hraběcí rodinou a jejím služebnictvem, ale pod staronovým názvem „Přijelo panstvo!“ (s kostýmovými prohlídkami jsme začali jako jedni z prvních v republice již před 20 lety!). Následně proběhne Setkání s folklórem a závěr sezony bude patřit akci vánoční. Doufám, že budeme také dále pokračovat v údržbě areálu a že se snad začne dokončovat i obnova fasády zámku.

A co letos nebude? Nebudou ohňostroje při letních akcích. Po zralé úvaze jsem se rozhodl, že čeho je moc, toho je příliš. Nechceme již nadále více zatěžovat naše i divoká zvířata, naše okolí a přírodu, nechceme být součástí toho již alarmujícího dění v našich městech a vesnicích. Stává se totiž běžným jevem, že se každá sebemenší oslava neobejde bez střílení rachejtlí a petard. Střílí se na zahradách, střílí se na ulicích, střílí se již skoro všude! Nemůžeme si na jedné straně hrát na ochránce přírody a na druhé straně ničit život psům, kočkám, koním, ptákům, ostatním zvířatům a v neposlední řadě i sami sobě!

Doufám, že jsem Vás tímto sdělením neodradil od návštěvy zámku. Jsem však přesvědčen, že jistě najdeme nějaké adekvátní řešení jak zatraktivnit náš noční program při letních akcích. Přijďte se tedy přesvědčit.

Ivan Šenk, kastelán zámku Hrádek u Nechanic

Pozvánka: Velikonoce na zámku 2014 - Hrádek u Nechanic (.pdf, 264 Kb)


| Autor: Ivan Šenk | Vydáno dne 15. 01. 2014 | 1619 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek
Ministerstvo zemědělství stif Zámek Hrádek u Nechanic Evropská unie Národní památkový ústav

Registrace pro přijímání novinek


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

NAŠE PROJEKTY

MAP vzdělávání

Na venkově zdravě jíme

Kuchařka HRADECKÉHO VENKOVA

(.pdf, 4,13 MB)

Propagační materiál Tržnice venkova

(.pdf, 536 kb)

Interaktivní památkový portál

Publikace MASKOVI

(.pdf, 17 Mb)

Kampanologická expozice

Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.