Počítadlo

Tržnice hradeckého venkova

Kuchařka

(.pdf, 5 Mb)

Řemesla

(.pdf, 2,5 Mb)

Efektivní chod úřadů

Místní akční skupina MAS Hradecký venkov aktivně spolupracuje na realizaci projektu "MAS jako nástroj spolupráce obcí pro efektivní chod úřadů", reg. č. CZ.1.04/4.1.00/B6.00043. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Naše stránky pro žadatele o dotace!

300 let harrachovské sklárny

Na místě dnešního Harrachova byla v 17. století založena ves Dörfl, později Nový Svět, která byla v 18. století přejmenována podle majitelů místního panství na Harrachov. Obživou místních obyvatel byla tehdy tradiční sklářská výroba, která v okolí Harrachova existuje již od 14. století. Sklárna byla po většinu své historie spojena s rodem Harrachů.


O sklárně ve spojení s Harrachy existuje první zmínka již roku 1712. Roku 1764 koupil Arnošt Quido hrabě z Harrachu sklárnu od tehdejšího majitele Josefa Müllera, který ji měl potom dočasně v nájmu. Roku 1796 převzal  Jan Arnošt hrabě z Harrachu sklárnu natrvalo do své režie. Za Harrachů dosáhla sklárna vynikajících úspěchů v zavádění nových technologií. Ve zprávách okolo poloviny 18. století byla vysoce oceňovaná kvalita zde vyráběného broušeného skla a z té doby pochází i první dochovaný vzorník. Z novosvětské tradice vychází i nejvýznamnější český řezáč skla Dominik Biemann. V letech 1827 a 1862 sklárna vyhořela, vždy však byla rychle obnovena. Horší následky měl požár roku 1946, kdy se dokonce uvažovalo o likvidaci sklárny. V té době již Harrachové sklárny nevlastnili – roku 1942 ji byli donuceni prodat.
Sklárna tvořila významný zdroj harrachovských příjmů. V 19. století byla většina produkce určena na vývoz, pobočné sklady byly v USA, Rusku, Německu, Francii i jinde. Zámecká sbírka skla se dochovala pouze z malé části. Po roce 1945 byla částečně převezena do pražského UMPRUM muzea, částečně na předsednictvo vlády. 
Dnešní sklárna Novosad & syn navazuje na slávu bývalé sklárny harrachovské a je zřejmě nejstarší činnou sklárnou v České republice.
V letošním roce si významné výročí připomínáme hned několika akcemi. V Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze probíhá až do 16. září výstava „Z Nového Světa do celého světa“ (výstava má vynikající katalog!), v Krkonošském muzeu na harrachovském zámku v Jilemnici je velmi pěkná výstava „Sklářská sláva“, která potrvá až do 23. září 2012. Ani na zdejším zámku Hrádek u Nechanic nezůstáváme pozadu: v zámecké expozici a na stálé výstavě si také připomínáme harrachovské sklárny a sklo z její produkce. Oslava výročí na zámku vyvrcholí přednáškou s názvem „300 let harrachovských skláren“, kterou v rámci Dnů evropského dědictví přednese v pátek dne 14. září 2012 v 18 hodin ve Zlatém sále pan Phdr. Jan Mergl, odborný pracovník Západočeského muzea v Plzni, spoluautor výstavy v UMPRUM v Praze a jejího výjimečného katalogu. Na vaši návštěvu se těší i bývalá harrachovská sklárna Novosad a syn v Harrachově.
Ivan Šenk, Petr Nosek


| Autor: Ivan Šenk | Vydáno dne 19. 07. 2012 | 1689 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek
Ministerstvo zemědělství stif Zámek Hrádek u Nechanic Evropská unie Národní památkový ústav

Registrace pro přijímání novinek


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

NAŠE PROJEKTY

MAP vzdělávání

Na venkově zdravě jíme

Kuchařka HRADECKÉHO VENKOVA

(.pdf, 4,13 MB)

Propagační materiál Tržnice venkova

(.pdf, 536 kb)

Interaktivní památkový portál

Publikace MASKOVI

(.pdf, 17 Mb)

Kampanologická expozice

Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.