Ovocnářství - SHR Rostislav Ševčík

Autor: administrátor <info(at)hradeckyvenkov.cz>, Téma: Ovocnářství, Vydáno dne: 00. 00. 0000

Sídlo:SHR Rostislav Ševčík, Probluz 61, 503 15 Nechanice,

(kde nás najdete?)

Kontakt:+420 602 220 993 Rostislav Ševčík

E-mail: Sevcik.Vrata@seznam.czFirma Ševčík byla založena v roce 1991. Je to rodinná farma, ve které jsou zaměstnáni v trvalém pracovním poměru pouze rodinní příslušníci. V počátku jsme se zabývali rostlinnou a živočišnou výrobou se zaměřením na pěstování  řepky olejky, pšenice, ječmene, ovsa, brambor a kukuřice. A dále chovem dojnic, jatečných býků a ovcí.
Snaha dodávat na trh kvalitní české ovoce, nás vedla k založení ovocné školky, ze které jsme postupem let vysázeli ovocné sady, které mají v současné době výměru 12.36 hektaru.

Téměř výhradním oborem v současné době  je ovocnářská výroba se zaměřením na pěstování třešní, meruněk , broskví, švestek, jabloní a hrušní. Z odrůd třešní pěstujeme Rivan, Burlat, Karešovu, Těchlovan, Van, Kordia, Octavii a Hedelfinskou.  Z meruněk je to  Leskora, Bergeron, Harcot, Sundrop, Darina. Z odrůd broskvoní máme Red haven, Fair haven, Krasavu, Cresthaven a Flamingo. Jabloně zastupuje z letních odrůd Discovery, Julie, Mio a Erly gold. Z podzimních je to Rubín, Bohemie, Rubinola, Selena, Melodie,Topaz, Angold, Resista, Golden delicious.  Z novinek pak Rubín step, Rubimeg, Lipno, Vysočina, Rucla, Sirius a z hrušní je to Boscova  lahvice, Konference, Lucasova, Dicolor, Erika, Beta, Bohemica, Grosdemange, Astra a David.
Z odrůd švestek máme Čačanskou rannou, Čačanskou lepotici, Čačanskou najbolii, Stanley, Vlašku , Annu Späth, Valjevku, Valor, Elenu a Jojo.
V roce 2012 se chystáme v programu Výzkumného ústavu ovocnářského v Holovousech vysázet na výměře 1 ha ušlechtilé odrůdy Bezu černého, který je využíván v potravinářském a farmaceutickém průmyslu. Jsme držitelem ochranné známky SISPO, která se vztahuje na všechny druhy námi pěstovaného ovoce.

Prodej ovoce:  prodejnička, která je umístěna v ovocném sadu na křižovatce směrem od Dolního Přímu na Stěžery a Břízu v době zhruba od 9.00 do 16.00, a to i o víkendech nebo přímo na adrese firmy, tj. v Probluzi,čp 61.